Sağlık

Adet Dönemlerinde Cinsel İlişkiye Girmek Zararlı mıdır?

Kadınlara özel bir durum olan adet kanamaları rahim içindeki bebeğin yapıştığı ve beslenmesini sağladığı özel bir dokunun kanayarak dökülmesi sonucunda meydana gelmektedir. Gebelik dışı dönemlerde bu doku kendini bir daha ki yumurtlama dönemine hazırlamak için kanar ve bu olay yaklaşık olarak 28 günde bir gerçekleşir.
Regli dönemlerinde cinsel ilişki girilip girilmeyeceği konusu ise çiftlerin şartlarına, isteklerine ve inançlarına bağlı olmaktadır. Adet dönemlerinde prezervatif kullanılarak ilişkiye girilmesi durumunda erkek için de kadın için de hiçbir şekilde sorun oluşmamaktadır. Kadında veya erkekte bedensel bir zarar görülmemektedir. Ancak adet dönemlerinde prezervatif kullanmadan ilişkiye girilmesi durumunda her iki tarafın da enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Çok rastlanan bir durum olmasa da en küçük bir ihtimalle adet dönemlerinde hamile kalma riski de oluşabilmektedir.

Adet Dönemi Cinsel İlişki
Regli Dönemlerinde Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Cinsel ilişki iki tarafın karşılıklı olarak vereceği ortak bir karar olmalıdır. Eğer adet dönemlerinde iki taraf da karşılıklı olarak istekliyse ve inançları, değerleri de bu yönde kendilerini kötü hissettirmiyorsa ilişki yaşamalarında hiçbir sorun bulunmamaktadır.
Adet dönemlerinde genellikle kadınlar kendi kokularından rahatsız oldukları için erkeklerin de rahatsız olacağını düşünür ve ilişkiden kaçınırlar. Aynı zamanda erkekler de bu dönemlerde kadınların ağrıları ve psikolojik süreçlerinin farklı olmasından dolayı cinsel ilişkiye girmeyi istemeyebilirler. Fakat bu durumun tam tersi de mümkün olmaktadır. Yani adet dönemlerinde cinsel arzu duyan ve birleşme isteği daha çok artan kadınlar ve erkekler de bulunmaktadır. Hatta adet dönemlerinde cinsel ilişkiye giren kadınların birçoğu adet ağrılarının hafiflediğini ve kendilerini daha iyi hissettiklerini de söylemektedir. Tabi bu durum çiftlerin birlikte karar vereceği bir süreci oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir