Sağlık

Bebeklerdeki İsilik Sorunları Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir, Kremi ve Tedavisi Nedir?

Tıp literatüründe miliaria olarak geçen ve bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlıklardan olan isilik sorunları özellikle de sıcak yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Genellikle yüz bölümlerinde görülen bu rahatsızlık basit ve önemsiz gibi görünse de bebeklerde meydana gelen bu durum ebeveynleri oldukça etkilemektedir. Aynı şekilde bebek için de zararlı neticeler oluşturabilmektedir.
Bebeklerin ciltleri normal insanların ciltlerinden hem farklı hem de daha hassas olmaktadır. Bebek cildi ince ve az yağlı olmakla birlikte ter bezi kanalları, isilik ya da sıcak döküntülere neden olup tıkanabilmektedir. Terin deri altına kalıp dışarı çıkamamasından dolayı oluşan isilik düzenli ve özenli bir bakım sonucunda birkaç gün içerisinde geçirilebilmektedir. Aynı zamanda isilik hiçbir şekilde bulaşıcı bir durum değildir.
Bebeklerdeki İsilik İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?
İsilik genellikle bebeklerin yüzünde, alnında, yanaklarında ve göz kapaklarında oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise burun üstünde de görülebilmektedir. Eklem bölgelerinde ve vücudun kıvrım noktalarında isilik görmekte kuvvetle ihtimal olmaktadır. Kızarıklar ve kabarcıklardan oluşan bebek isiliği sorunları tamamen cilt yapısına göre birkaç gün veya birkaç hafta sürebilmektedir.

Bebeklerde meydana gelen isilik problemlerinde hemen önlem almak gerekmektedir. Çünkü bir süre sonra isilikler enfeksiyon riski oluşturacaktır. Bundan dolayı da isilik izlerini fark ettiğiniz anda gerekli olan önlemleri almanız gerekir. Direkt olarak uzmana başvurabileceğiniz gibi evde de yapabileceğiniz birkaç basit isilik önerisi bulunmaktadır. Evde isilik için uygulanacak önlemler ise şu şekilde olmaktadır.
Bebekler için kullanılan bakım ürünlerinin PH değerlerinin nötr olduğundan emin olun.
Islak mendil, şampuan gibi kozmetik ürünlerinin kokusuz, alkolsüz, renksiz olmasına özen gösterin ve sadece bebekler için üretilen ürünleri kullanın.

  • Bebeği gereğinden fazla giydirmeyin ve mevsim şartlarını göz ederek kıyafet seçin.
  • Bebeğin yattığı yerin pamuklu kumaşlardan oluşmasına özen gösterin.
  • Aşırı sıcak ortamdan ve direkt güneş ışınları ile temas etmesinden sakının.
  • Bebek bezini kısa sürelerde değiştirmeye özen gösterin.
  • Bedenini terli bırakmayın.
  • Kıyafet seçimlerinde pamuklu ve ince kumaşları tercih edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir