Annelik

Bebeklerin Emekleme, Oturma ve Yürüme Dönemleri Ne Zamandır?

Evli çiftler için bebeklerin gelmesi son derece heyecan verici bir olaydır. Aileye yeni katılan bu üye artık her an için merak konusu olmaktadır. Bebekler ne zaman yürür, ne zaman oturur, ne zaman emekler, ne zaman diş çıkartır gibi birçok soru merak konusu olmakla birlikte bu evreler olağanüstü duygu durumları da yaşatacaktır.
Bebeklerin doğduğu anlardan itibaren yani yatay pozisyondan dikey pozisyona geçmesi için gerekli olan süre ortalama olarak 18 aydır. Bebekler doğdukları anlarda hiçbir şekilde hareket edemezler. Ancak küçük devinimler gerçekleştirirler. Zamanla önce oturmaya sonra dizleri üzerinde emeklemeye ve nihayetinde de yürümeye başlarlar. Tabi bu yürümeye başlama ve vücudun dikleşmesi aşamalarında hem sizlere hem de yardımcı birçok alete ihtiyaç duyarlar.

Bebeklerin Gelişim Süreçleri

Bebekler üçüncü aydan itibaren oturmaya başlarlar. Bu zaman aralığında boyun ve omurilik kasları geliştiği için dik durabilirler ve üç ile beşinci ay arasında ise sağa sola dönmeyi öğrenirler. İlk 5. Aya kadar arkalarından yapılacak olan desteklemeler ile oturacak olan bebekler 6. Aydan sonra hiçbir destek olmadan da dik pozisyonda oturabilmektedir. 9. Aydan sonra omurgası gelişen bebekler tamamen dik pozisyonda oturabilir ve bu oturuş pozisyonunda uzun süreler kalarak etrafındaki oyuncaklarla da oynayabilirler.

Bebekler ne zaman emekler sorusu ise her bebeğin kendine göre geliştirdiği bir emekleme şekli vardır. Dizlerinin üzerine düşerek emekleyenler, popo üstü emekleyenler veya direkt olarak sürünerek giden bebekler bir süre sonra bu alıştırmaları keser ve ebeveynlerinin de yardımı ile adım atmayı öğrenirler.

Bebekler genellikle doğumdan 9 ay sonra emeklemeye başlarlar. Bu süreden sonra da 18 ay içinde ayakta durmaya ve adım atmaya başlarlar. Yürüme alıştırmaları neredeyse 1 yıl kadar sürmektedir. Her bebek doğumdan itibaren doğal olarak yürüme refleksi edinmiştir. 5. Aydan sonra bebeği ayakları üzerine tuttuğunuzda adım atmaya çalıştığını fark edersiniz. Ancak kasları tam gelişmediği için adımları onları ayakta tutmaz ve bırakıldığı anda popo üstü yere düşerler. 9. Aydan sonra bebekler yardım alarak ve herhangi bir yere tutunarak ayakta durabilirler. Fakat bebeklerin kas gelişimi ve genetik yapısı bazen bu süreleri boşa çıkartmaktadır. Bazı bebekler daha erken yaşta yürümeye başlarken bazı bebekler bu süreleri daha da uzatmaktadır.

Bebekler Ne Zaman Emekler

Bebeklerin Emekleme Süreçlerinde Ebeveynlere Düşen Görevler

Bebekler 18. Aya geldiklerinde tam anlamıyla olmasa bile yardımla yürümeye başlarlar. Bu dönemlerde bebeklerde uyku düzensizliği, iştahsızlık, huzursuzluk gibi problemler görülebilmektedir. Aslında tüm bunlar bebeklerin yürüme aşamalarına geçtiğinin bir sinyali olmaktadır.
Bebeklerin yürüme aşamaları dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu yürüme pratiklerinde bebekler genellikle düşe kalka yürümeye çalışacaktırlar. Bebeklerin düşmesini önlemek yerine düştüğünde zarar gelmesini önlemeyi tercih edin. Bırakın düşe kalka yürümeyi öğrensin. Eğer her düştüğünde ona davranış şekliniz değişir ve sürekli olarak da yardımda bulunursanız bu ilerleyen yaşlarda özgüven eksikliğine neden olacaktır. Bebeklerin yürüme eğitimi oldukça önemli olmaktadır ve bu konuda uzman bir pedagogdan yardım alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir