Beta HCG Nedir? Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

0
2151
Beta HCG Nedir? Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta hcg nedir? Beta hcg değeri kaç olmalı? Beta HCG testi nedir? gibi soruların cevabını makalemizde açıklamaya çalışacağız. Aynı zamanda beta hcg değeri hesaplama hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Çeşitli türde hamilelik testleri vardır. İdrar testi, kan testi gibi. Bu testlerden önce erken hamilelik belirtileri konumuzu mutlaka okumalısınız. Gebelik testleri arasında en sağlam ve kesin sonucu veren test kan testidir. Beta HCG ise kan testlerinden bir tanesidir. Yani hamileliğin belirlenebilmesi için yapılan bir kan testidir. Beta HCH değerleri hamile kalmak isteyen kadınlar için önemli bir yere sahiptir.

Beta HCG Nedir?

Hamile kalmak isteyen kadınlar gerekli işlemleri yaparlar. Gerekli işlemler nelerdir? Diye soracak olursanız. Öncelikle evlenip eşleriyle ilişkiye girmek olarak cevaplayacağız. Tabi ilişkiye girerken de hamile kalmak için çeşitli durumlar vardır. Bu durumların başında yumurtlama dönemine denk getirmektir. Bunun içinde yumurtlama (ovulasyon) testi yaparlar. Eğer bir kadın yumurtlama döneminde ilişkiye giriyorsa hamileliği kaçınılmaz demektir. Bu durumlar yaşandıysa ve kadın hamilelikten şüpheleniyorsa önce en yukarıda verdiğimiz erken gebelik linkine tıklayıp bilgi alması gereklidir. Yukarıdaki yazımızı okuyupta hala hamileliğini anlayamıyorsa artık çeşitli testlere geçmesi gerekiyor. En güvenilir iki test vardır bunlardan bir tanesi kan testi diğeri de idrar testidir. Beta HCG testi ise kan testidir.

Beta HCG testi, hamile kalınıp kalınmadığını test etmek amacıyla yapılan kan testine verilen isimdir. Başka bir deyişle hamileliğin başlayıp başlamadığının belirlenebilmesi için kanı kontrol edip sonucu veren testtir. Anne adayında beta HCG değeri yükselmişse çok yüksek bir ihtimalle hamilelik başlamıştır. Beta hcg bebekten anneye geçen bir hormon olduğu için eğer bebek varsa yükselir. Hamileliğin anlaşılabilmesi için beta hcg değerinin yüksek olması gerekiyor.

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Hamile olmayan bir kadının beta hcg değeri  0 – 10 mIU/ml seviyelerindedir. Hamilelikten şüpheleniliyorsa bu değer 5 – 10 mIU/ml arasında yada 10 mIU/ml üzerinde olmalıdır. Beta HCG değerini hesaplamak için regl gecikmesinden bir kaç gün sonra yapmanız en güzel tercih olacaktır. Ve en iyi sonuçları bu şekilde alabilirsiniz demektir. Şunu unutmayalım her durumuda Beta HCG değerinin yüksek olması gebe kaldığınız anlamına gelmez. Bazı hastalıklar Beta HCG değerini yükseltebilir. Mesela kanser, dış gebelik, gastrit, mol gebelik vs benzeri durumlarda da Beta HCG değeri yükselebilir. Hamilelik için Beta HCG değerinin yüksek olması bekleniyorsa mutlaka hamile kalmaya yönelik işlemler yapıldıktan sonra bu testi yaptırmanız gereklidir.

Beta HCG Testi 0-5 Ne Demektir?

Beta HCG değeri 0-5 arasında ise gebelik gözlemlenmez.

1-2-3-4-5-6 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri

Aslında bu haftalar için ortalama bir değer söylemek pek uygun olmaz. Bu değerler kadından kadına göre değişiklik gösterebilir. Ama şunu unutmayın eğer beta hcg değeri 10 ml değerinden yüksek ise ve bir hastalığınız yoksa muhtemelen gebesiniz demektir.

Bir başka test, ateş ölçme yöntemi ile hamile kalmak adlı konumuzu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here