Sağlık

Beta Hcg Nedir, Sonuçları Nasıl Hesaplanır ve Değeri Kaç Olmalı?

Beta Hcg en genel tanımı ile hamilelik belirtisi için uygulanan testler olmaktadır. Hamile olmayan bir kadında Beta Hcg değeri 0 ile 10 mlU/ml seviyesinde olmaktadır. Hamilelik dönemlerinde ise bu oran yükselmeye başlamaktadır. Özellikle de spermin yumurtayı döllemesi sonrasında ilk 7 ile 12 gün arasında bu değer yükselmeye başlar. İdrar ve kan tahlili ile gebelik dönemler tespit edilebilmektedir.
Hamilelik dönemlerinde Beta Hcg değeri 2 gün de 1 değer artış göstermektedir. Bu değerlerde bir artış olmaması durumunda ise sorun olduğu açıktır. Beta Hcg hamileliğin son dönemlerine doğru artışı keser, bir süre sonra durağanlaşır ve en sonunda da sabit kalır.
Hamilelik dönemlerinin saptanmasında ultrason ile yapılan muayenede eğer ana rahminde kese görülemiyorsa bunun yerine gebelik dönemindeki kadınlar için Beta Hcg testi uygulanmaktadır. Eğer Beta Hcg testi yapıldığında da herhangi bir artış durumu söz konusu değilse dış gebelik durumu yaşandığı anlaşılmaktadır.

Beta HCG
Beta Hcg Değeri Nasıl Hesaplanır?
Hamile olmayan kadınlarda Beta Hcg değerinin 0 – 10 mlU/ml olduğunu belirtmiştir. Bu sonucun en önemli nedeni ise hipofiz bezinde LH üreten hücrelerin BETA HCG hormonunu salgılamasıdır. Hamile olmayan kadınlarda bu değer sabit olmakta ve yukarda verilen değeri oluşturmaktadır. Sperm hücreleri yumurtayı döllemesi ve gebelik sürecine girilmesi ile birlikte bu değerde artışlar meydana gelmekte ve kişilerin hamile olduğuna artık kesin gözü ile bakılmaktadır.
Normal şartlar altında gelişen gebeliklerde Beta Hcg değeri gebeliğin ilerleyen sürelerine göre değişkenlik göstermekte ve bu değişkenlikler hamilelik dönemlerinin nasıl şekilde geçtiği yönünde bilgiler vermektedir. Beta Hcg değeri testi bebeğin sağlığı hakkında bilgi vermez ve düşük olma ihtimalinde bile bu değerler düzenli olarak artış gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir