Hamilelik

Çay, Kahve Hamilelik Dönemlerinde Zararlı mıdır?

Hamilelik dönemlerinin daha sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için yenecek ve içilecek her şeye özenli davranılmalıdır. Bu dönemler hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için son derece önemli olmaktadır. Bu yüzden dolayı da hamilelikte tüketilecek içecekler listesi oluşturulması ve bu listede gazlı, alkollü ve kafeinli içecekler kesinlikle bulunmamalıdır.

Hamilelik dönemlerinde dikkat edilecek içeceklerden biri kafein olan içeceklerdir. Kahve ve çayda kafein son derece fazla bulunmaktadır. Bu kafein maddesi uyarıcı etkisinden dolayı bebeğe ve anne sağlığına zarar verdiği gibi aynı zamanda çarpıntı ve tansiyon sorunları da oluşturmaktadır. Hamilelik dönemlerinde açık ve limonlu çaylar tüketebilirsiniz. Ancak illaki kahve içmek niyetindeyseniz de bunu abartmamanız ve gün içerisinde bol bol su tüketmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte içilecek içecekler arasında kesinlikle taze sıkılmış meyve suları, süt, kefir gibi içecekler gelecektir. Bunların dışındaki tüm içecekler zararlı bir durum oluşturacaktır. Zaten alkol başlı başına bir zarar verici olduğundan dolayı hem hamilelik dönemlerinde hem de diğer dönemlerde kesinlikle tüketilmemelidir. Hem kafein hem de alkollü içecekler özellikle bebek üzerinde etkili olmakta ve bebeğin beyinsel gelişimini son derece olumsuz etkilemektedir. Birçok kişinin sorduğu hamilelikte kafein zararlı mıdır sorusunun cevabı kesinlikle evet, zararlıdır olmaktadır. Bu dönemlerde günde bir fincan bile olsa uzak durulmalı ve çok istendiğinde ancak tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir