Sağlık

En İyi Doğum Kontrol Hapları ve Faydaları

Doğum kontrol hapları dünyada milyonlarca kadının tercih ettiği önlemler arasında yer almaktadır. Özellikle de hem ülkemizde hem de dünyada en çok fazla bulunan ve tercih edilen haplar arasında Norlevo, Desolett, Diane 35, Eugynon, Ginera, Microgynon, Minulet, Myralon, Ovral, Yasmin adında doğum kontrol hapları bulunmaktadır.

İstenmeyen gebelikten kurtulmanın en iyi yolunu sunan doğum kontrol hapları hem kullanılması bakımından kolay hem de maliyeti bakımından son derece uygun fiyatlı olmaktadır. Bu gibi nedenler de kadınlar arasında doğum kontrol haplarının kullanılmasını yaygınlaştırmıştır. Diğer koruma yöntemlerinden daha pratik bir özellik sunan doğum kontrol hapları gebeliği önlemede % 99 oranına kadar başarı sağlamaktadır. İlişkiden sonra ilk üç gün içerisinde alınması ve bu sürenin asla dışına çıkılmaması gerekmektedir. Aksi durumlarda doğum kontrol hapları gebeliği önlemede yeterli olamaz.

Doğum kontrol hapları her zaman kullanılabileceği gibi hiçbir şekilde yan etkisi de bulunmamaktadır. Özellikle de son dönemlerde üretilen doğum kontrol hapları yan etkileri bakımından etkisiz ve sağlığa da zararlı değildir. Aksine doğum kontrol hapları kadın sağlığı için son derece yararlı işlevler sunmaktadır. Özellikle de adet dönemlerini düzenlemesi, adet kanamalarını ve sancılarını azaltması, süresinin ve kanama miktarının düşürmesi gibi birçok farklı olumlu etki de sadece doğum kontrol hapları ile sağlanmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Faydaları

Doğum Kontrol Hapları Zararlı mıdır?

Doğum kontrol haplarının faydasını sayacak olursak, kanıtlanmış ve birebir şekilde belgelenmiş olan etkileri arasında iyi huylu meme kanseri riskini azalttığı, yumurtalık ve rahim içi kanser riskini yok ettiği, yaşlılık dönemlerinde meydana gelecek olan kemik erimesi hastalığını önlemesi, kansızlığa ve dış gebelik sorunlarına iyi geldiği gibi birçok farklı görüş bulunmaktadır.

Doğum kontrol haplarından istenen verimin alınması ve siz istediğiniz sürece de gebe kalınmaması için düzenli olarak kullanılması gerekir. Doğum kontrol hapları kullanım şekilleri her gün aynı saatte gerçekleştirilmelidir. Bu düzen asla bozulmamalı ve risk oluşturmaması açısından bir gün alıp bir gün alamama gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Doğum kontrol hapları bırakıldığı gün hamile kalma şansı artmaktadır.

Tabi ki kadın doğum hapları her zaman ve her kadın için yarar sağlamaz hatta zarar bile oluşturabilir. Doğum kontrol haplarının zararları olarak sigara içen ve 35 yaş üstünde olan kadınlarda damar tıkanıklığı riskini arttırır ve karaciğer problemi olanlar ile tansiyon, şeker hastalığı olanlar doğum kontrol haplarını kullanmamalı veya kullanmadan önce uzman bir doktordan görüş almalıdır.

Doğum kontrol haplarının insanlar arasında en yaygın şekilde yanlış bilinen durumu ise bu hapların kısırlığa neden olmasıdır. Doğum kontrol hapları hiçbir şekilde doğurganlığı etkilemez. Sadece kullanıldığı dönemlerde doğurganlığın gerçekleşmesini önler. Vücuttan ilacın etkisi gittikten sonra tekrardan hamile kalınabilir ve asla kısır yapma gibi bir durumu da söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir