Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

0
1904
Erken Gebelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri nelerdir konumuzu sonuna kadar okuyup anlarsanız erken hamilelik hakkında bilgi sahibi oldunuz demektir. Bu makalede hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamilelik nasıl başlar? Erken hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik ne zaman başlar? Gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

İlk kez anne olacak kadınlar blogumuzu özellikle takip etsinler. Çünkü blogumuzda hafta hafta hamilelik ve hamilelikte beslenme gibi mükemmel paylaşımlar olacaktır. Tecrübeli kadınlar hamilelik belirtilerini çok iyi anlarlar çünkü onlar daha önce gebe kalmış ve gebelik belirtilerini yaşamışlardır. Evet bugün ki konumuz erken gebelik belirtilerini sıralamak ve sizlere sunmak.

Erken gebelik kadın yumurtasında döllenmenin gerçekleştiği ilk zamanlar var olan hamilelik belirtileridir. Yani hamileliğin ilk hissedildiği döneme denir.

Erken Gebelik Belirtileri

1. Adet Gecikmesi

Gebelikte en erken belirti adetin gecikmesidir. Eğer adetiniz gecikiyorsa ve belli bir hastalığınız yoksa yüksek ihtimalle hamilesiniz. Uzmanların gebelik belirtileri sıralamasında birinci sırayı alan madde adet gecikmesidir. En kesin belirti adet gecikmesidir.

Erken Gebelik Belirtileri

2. Göğüs Şişmesi Ve Göğüslerde Ağrı

En erken gebelik belirtilerinden önem verdiğimiz ikinci madde ise göğüs hassasiyeti yani göğüslerde olan aşırı ağrı ve göğüs şişmesidir. Göğsünüzü bir yere değdirdiğinizde hafif bile olsa bir ağrı yaşıyorsanız ya da göğüsleriniz gözünüze olduğundan biraz daha büyük geliyorsa hamilelik belirtisi olduğunu düşünebilirsiniz. Gebe kaldığınızda göğüsleriniz süt vermeye hazırlandığı için göğüslerinizde farklı olaylar meydana gelebilir, bu duruma zamanla alışırsınız ve bir şey hissetmemeye başlarsınız. Özet olarak göğüslerinizde hassasiyet hissetmek erken hamilelik belirtisidir.

3. Mide Bulantısı

Normal zamanlarda olmadığı kadar aşırı mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız kesinlikle en önemli belirtilerden bir tanesi olabilir. Ani kusmalar yaşıyorsanız bu ihtimal dahada kuvvetlenecektir. Hamile kaldıktan hemen sonra yani birkaç gün içinde mide bulantıları çok sık halde görülmeye başlar. Filmlerde de görürüz hamile bayanlar ilk olarak mide bulantısı yaşamaya başlarlar buda erken gebelik belirtilerinden kuvvetli bir belirti olarak karşımıza çıkar.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

4. Tuvaletten Çıkamamak

Erken hamilelik belirtileri arasında dördüncü öneme sahip olan sık sık tuvalete çıkmak, hamile kadınları çok zor duruma düşürebilmektedir. Erken gebelik belirtileri arasında önemli bir yere sahiptir. Eğer hamile kalmak isteyipte sık sık tuvalete çıkıyorsanız gebe olabilirsiniz. Hamileliğin her ayında bu durumla ara ara karşılaşacaksınız. Biraz can sıkıcı bir durum olsa da hamilelik boyunca buna katlanmak zorundasınız.

5. Halsizlik ve Çabuk Yorulma

Halsizlik ve yorgunluk belirtileri hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Çamaşırları topladığınızda sanki inşaat amelesi gibi yoruluyorsanız ve uyuma saatinizin dahada altında uyumaya başladıysanız bu maddeyi erken hamilelik belirtisi olarak algılayıp acaba hamile miyim? diye kendinize sorabilirsiniz.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

6. Başınız Dönüyorsa

Hamile olduğumu nasıl anlarım gibi sorular sorarak bu bloga eriştiniz ve sizlere en iyi cevapları vermekten büyük gurur duyuyoruz. Baş dönmesi ve bayılmalar hamilelik belirtisi sayılabilir çünkü insanlar genelde yılda bir kez bile bayılma ile karşı karşıya gelmezler yada çok nadir görülebilir. Hal böyle olunca baş dönmesi ve bayılma durumları hamileliğin ilk evrelerine geldiğiniz anlamına gelebilir.

7. İştahlanma

Bir başka hamilelik belirtisi olan iştah açılması diğerlerine göre biraz daha az etkili bir madde olabilir ama hamilelik tespiti için düşünülmesi gereken bir hamilelik belirtisidir. Eğer hamile kalmak için çaba harcadıysanız ve birkaç gün sonra iştahınızda aşırı bir açılma ve çok yemek yeme gibi alışkanlıklar edindiyseniz bunuda erken hamilelik belirtisi olarak sayabilirsiniz. Bu arada bazı yiyeceklerden tiksinmeniz bu olguyu iyice kuvvetlendirecektir.

8. Koku Hassasiyeti

Hamile adayları eğer erken gebelik dönemine girdiyse burunları daha iyi koku almaya başlar. Koku algıları gelişir ve en ufak bir kötü kokuda bile midesi bulanabilir. Ufak kokuları bile burnunuza bir santim kadar yakın olduğunu hissedebilirsiniz.

9. Duyguları Aşırı Yaşama

Erken gebelik belirtisi olan duygularda hassasiyet canınızı çok sıkabilir çünkü çok fazla duygusal olabilirsiniz. Üzülünce aşırı üzülme, sevinince aşırı sevinme, korkunca aşırı korkma ve şaşırınca aşırı şaşırabilirsiniz. Evet duyguları aşırı yaşamak bir bakıma iyi değildir ama buna katlanmalısınız.

10. Vücut Isısı Artması

Erken gebelik belirtisi olan vücut ısısı değişmesi normal zamanlara göre daha çok farklılık gösterebilir. Sürekli sıcak hissediyorsanız ve sanki ateşli hastalık geçiriyormuş gibi hissediyorsanız bu hamilelik belirtisi olabilir.

Bu sıraladığımız maddeler erken gebelik belirtileri ve hamile olduğumu nasıl anlarım gibi sorulara verilecek cevaplardı. Ama şunu unutmayın bu tür belirtileri hasta olunca yada kadın hastalıklarından bazılarında da görebilirsiniz. Bunlar yalnızca hamilelik belirtileridir, hamile olduğunuzu en kesin olarak kan testi yaptırarak anlayabilirsiniz. Sağlıcakla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here