Hamilelik

Gebelik Dönemlerinde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Gebelik dönemlerinde en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu sorunları özellikle fazla belirti göstermeyen hastalıklar olmaktadır. Düzenli olarak yapılan tahlillerde ortaya çıkabilen idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için bolca su tüketilmesi gerekmektedir. Gebelik dönemlerinde meydana gelen idrar yolu enfeksiyonlarının bir takım belirtileri olmaktadır.
Sık sık idrara çıkma, idrar esnasında yanma hissedilmesi, idrar yapıldığı halde hala idrar varmış gibi mesanenin sıkışması durumlarında idrar yolu enfeksiyonu riski oluşmaktadır. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi de oldukça basit şekilde gerçekleştirilmektedir. Yapılan tedaviler genellikle ilaç tedavisi ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle de antibiyotik tedavisi idrar yolu enfeksiyonunun geçirilmesinde kullanılmaktadır. Yukarıda sayılan belirtiler görüldüğünde direkt olarak uzmana başvurulması gerekmektedir. Genellikle uzmanlar antibiyotik, antiseptik ilaçlar kullanılarak tedavi yöntemi oluşturulmaktadır.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar yolu enfeksiyonlarında en uç nokta enfeksiyonun kana karışması sorunu olmaktadır. Enfeksiyonun kana karışması durumunda hem annenin hem de bebeğin yaşam ihtimali tehlikeye girecektir. Bu son derece yüksek olan uç noktalarda terleme ile birlikte ateşlenme gibi sorunlar da oluşmaktadır. Şiddetli ağrılar ve idrardan kan gelmesi de hastalığın belirtilerinden olmaktadır. Bu aşamalarda da kişiler bolca sıvı tüketmelidir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle de damardan serum verilmesi işlemleri de uygulanmaktadır. Acil şekilde yapılacak olan bu müdahale sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanır ve bu uygulamalar en fazla 4 – 5 gün içerisinde yararını gösterir. Bu sürelerin dışında eğer hastalık devam ediyor ise ultrason ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu sorunlarını en kısa sürede geçirmek ve sağlıklı bir dönem geçirmek için düzenli olarak testler ve kontroller yapılarak sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmiş olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir