Hamilelik

Gebelikte İlaç Kullanmanın Zararı Var mıdır?

Hamilelik dönemleri titizlikle atlatılması gereken zamanlardır. Hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan oldukça zorlu bir süreç olan hamilelikte ilaç kullanımı dikkatli ve tamamen de uzman kontrolünde olmalıdır. Hem bedensel ağrılar için hem de psikolojik sorunlar için alınacak olan tüm ilaçlar sınırlandırılacak ve bu dönemde hem anne hem de bebek sağlığı için zararsız olan ilaçlar kullanılacaktır.

Hamilelik dönemlerinde özellikle kasık ağrıları ile baş ağrıları en fazla görülen rahatsızlıklardan olmaktadır. Vücudun sürekli olarak geçirdiği değişim birçok farklı reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hamilelikten kaynaklı olan kasık ağrıları ve baş ağrıları için uzmanlar bazı ilaçlar önermektedir. Bu şekildeki durumlar özellikle uzmana başvurmanız ve gerekli testlerden sonra ilaç kullanımına başlamanız doğru olacaktır.

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılmaz sorusunda en başta gelen ilaçlar anti deprasanlar olmaktadır. Bu dönemde alınacak olan anti deprasan ilaçlar ve antibiyotikler bebek için zararlı olabilecektir. Bu gibi ilaçların kullanıldığı dönemler dışında hamile kalınması daha doğru olacakken aynı zamanda tüm ilaç alımları doktora danışılmalıdır.

Grip ve hafif şiddetli ağrılarda dahi ilaç alınmamalı ve tamamen doğal yollarla rahatlanmaya çalışılmalıdır. Hamilelikte ilaç konusunda değinilmesi gereken bir nokta da bitki çayları olmaktadır. Hamilelik dönemlerinde uzman onayı olmadan bitki çayları tüketilmemelidir. Rahatlamak ve kafa dinginliği sağlaması için tercih edilecek, uyku yapması için tercih edilecek olan tüm bitki çayları düşük yapma riski barındırdığından dolayı hem bitki çayları hem de karışım çayları kesinlikle tüketilmemelidir.

Düzenli aralıklarla devam edeceğiniz uzman rahatsızlıklarınıza uygun olan ilaç kullanımını size önerecek ve son derece de sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki bu dönemde vücuda alınan her yararlı şey bebeğe ve anneye fayda sağlayacağı gibi her yanlış şey de bebeğe ve anneye zarar verecektir. Bu yüzden de her zaman için genel bilgiler yerine özel bire bir uzman bilgisine başvurmanız en doğru yol olacaktır. Gerekli testlerin yapılması ve bebeğin de kontrollerinin yapılmasının ardından hamilelikte ilaç tedavisi uygulanıp uygulanmayacağı daha net anlaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir