Hamilelik

Hamilelik Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Hamilelik adet gecikmesinin gecikmesinden kaç gün sonra belli olur? sorusunu hamilelikle ilişkilendirebiliriz. Eşinizle ilişkiye girip çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ama ne zaman olacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. Öncelikle adet gecikmesiyle erken hamileliği karıştırmamak gerekir. Adet her bayanın yeterli olgunluğa eriştiğinde yaşadığı durumdur.

Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Hamilelik

Adet Nedir?

Adet kadınların ergenlik dönemine girmesiyle başlar. Adet kadınların aylık olarak yaşadığı kanamalarına verilen isimdir. Adet dönemleri genelde ortalama 3-5 gün arası sürer. Adet bir kadının ihtiyacı dışındaki kanı dışarı atmasıdır, pis kan dışarı atılır ve içerde kendini yeniler. Bu dönemde çeşitli ağrılar, baş ağrıları, kasık ağrıları ve rahatsızlık gibi durumlar kadınlarda görülebilir bu her ay olur ama korkulacak bir şey yoktur. Adet dönemine, regl de deniliyor.

Hamilelik, erkeğin spermlerinin kadının yumurtasına bırakılmış olmasıyla kadının yumurtasının döllenmesi ile meydana gelen bir durumdur, regl olan her kadın hamile olma kabiliyetine sahiptir. Yumurtanın döllenmesi erkekle kadının ilişkiye girmesiyle olur. Bu ilişkinin sonunda yumurta döllenir ve yaklaşık olarak 9 ay 10 gün sonra bir bebeğe sahip olurlar.

Hamilelik Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Bu adet dönemlerinde hamilelik belirtileri sıkça rastlanan bir durumdur, adet gecikmesi yaşadıysanız eğer kesinlikle bir doktorunuza danışın. Adet gecikmesi yaşıyorsanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir. Şimdi gebelik belirtilerine bir göz atalım.

Gebelik Belirtileri

  • Adet kanaması gelmiyorsa
  • Mideniz bulanıyorsa veya kusuyorsanız
  • Halsiz bir durumunuz varsa
  • Kokuları daha iyi algılıyayabiliyorsanız
  • Vücut ısınızı arttıysa
  • İdrar ile alakalı problemleriniz varsa

yüksek ihtimalle hamiledirsiniz.

Sonuca varacak olursak Hamilelik adet gecikmesinden hemen sonra belli olabilir, gün sayısına takılmadan bir gün bile adet kanamanız gecikiyorsa gerekli testleri yaptırmalısınız.

Bu yüzden eğer adet gecikmesi yaşadıysanız hamilelik testi sizi bekliyor demektir. Aynı zamanda Beta HCG Nedir? konusunu araştırmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir