Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur?

0
1267
Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur?  Hamilelik en erken ne zaman belli olur? 1 Haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Gebelik en erken ne zaman belli olur? Diye merak eden okurlarımıza bugün en erken hamilelik belirtileri nelerdir? Kan testleri, idrar testleri ve erken gebelik belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Hamile kalmak için öncelikle kocanızla cinsel ilişki yaşamanız gerekiyor. Eşinizle cinsel ilişki yaşarken özellikle yumurtlama gününe denk getirmeniz hamile kalmak ihtimalinizi daha da kuvvetlendirecektir. Daha önce hamile olan kadınlar tekrardan hamile kaldıklarını hemen anlayabilirler. Çünkü hamilelik başlangıcında başlayan bazı fiziksel olaylar hamile olduğunuz anlamına gelir ve bu belirtiler çok bariz bir şekilde görülebilir.

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur

Bu yazımızı daha çok ilk defa anne olacak kadınlar için hazırladık çünkü daha önceden hamilelik geçirip bebek dünyaya getiren kadınların çoğu hamileliğin ilk aşamalarını hatta ilk günlerini bile anlayabilirler. Eğer sizde hamileyseniz diğer hamileliğinizde kolaylıkla gebe olup olmadığınızı anlayabileceksiniz. İlk kez anne olacak kadınlar yazımızı sonuna kadar okusunlar ve gebelik belirtilerini en ince ayrıntısına kadar öğrensinler.

En erken hamilelik belirtileri nelerdir? Konumuza geçmeden önce hamile kalamayan çiftler için cinsel ilişkilerini yumurtlama gününe denk getirmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü çoğu kadın yumurtlama gününü bilmediği için ve cinsel ilişkiyi bugüne denk getirmediği için hamile kalamıyor. Yumurtlama günü ise kadınlarda hamile kalmayı kolaylaştıran bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Yumurtlama dönemi genelde düzenli adet gören kadınların adetlerinin başlangıcından itibaren 14. gün olarak belirlenen gündür.

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur?

En erken hamilelik belirtilerine geçmeden önce erken hamilelik belirtileri nelerdir? Bunları bilmemiz gerekiyor. Bunu erken gebelik belirtileri adlı yazımızı okuyarak detaylı şekilde öğrenebileceğiniz gibi burada da değinmek istiyoruz.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en erken belirtisi adet gecikmesidir. Normal bir hayat süren ve herhangi bir hastalığı bulunmayan kadının adet gecikiyorsa çok büyük bir ihtimalle hamilesiniz. Adet gecikmesi yaşadıysanız aynı zamanda da hamile olmayı bekliyorsanız yapmanız gereken ilk iş eczaneye gidip idrar testi yaptırmak olacaktır. Fakat kan testi daha garantili ve hızlı bir test olduğundan hastaneye gidip kan testi yaptıranlar kesin sonuç alabileceklerdir.

Mide Bulantısı

Dizilerden ve filmlerden de gördüğümüz gibi en erken hamilelik belirtilerinden olan mide bulantısı eğer normal bir anınızda ortaya çıktıysa yani bir şeyden tiksinmediyseniz hamileliğinizin başlangıcı olabilir. Mide bulantısı hamilelik belirtilerinin en önemli bulguları arasında yer alır özellikle ani kusmalar yaşıyorsanız gebelik ihtimaliniz daha da kuvvetlenecektir. Hemen idrar testi veya kan testi yaptırmalısınız. Karbonat ve limon ile de evde hamilelik testi yapabilirsiniz.

Sık İdrara Çıkmak

Hamile olan kadınlar sık sık idrara çıkarlar bu hamileliğin erken belirtilerinden olarak sayılır. Hamilelikte bu biraz can sıkıcı olsa da buna katlanmak zorundasınız. Bu arada yediğiniz içtiğinizden dolayı değilde anormal bir şekilde tuvalet ihtiyacınız geliyor ise hamilelik belirtisi olabilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi ve bayılmalar hamilelik belirtisi sayılabilir çünkü insanlar genelde yılda bir kez bile bayılma ile karşı karşıya gelmezler yada çok nadir görülebilir. Hal böyle olunca baş dönmesi ve bayılma durumları hamileliğin ilk evrelerine geldiğiniz anlamına gelebilir.

Vücut Isısı Artması

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman anlaşılır diye soran okuyucularımıza en kuvvetli hamilelik belirtilerinden bir tanesi de vücut ısısının artmasıdır. Gebe kalan kadınlar normal ateş seviyelerinin üzerinde bir vücut ısısına sahip olurlar. Eğer bir üşütme veya grip gibi bir hastalık söz konusu değil ise bu hamilelik başlangıcı olabilir.

Sonuç olarak hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur? Listesi aşağıdadır.

  • Adet gecikmesi
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Akıntılar
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Duygusallık hali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here