Hamilelik Belirtileri İlk Haftalar Nasıl Anlaşılır?

0
1311
Erken Gebelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri ilk hafta nasıl anlaşılır? İlk hafta hamilelik belirtileri nelerdir? Hamileliğin ilk belirtileri gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Ve konumuzun sonunda Hamilelikte ilk hafta erken gebelik belirtileri ne zaman başlar, hamile olduğumu nasıl anlarım? ve hamilelik nasıl anlaşılır? Erken gebelik belirtileri nelerdir sorularını cevaplamış olacağız.

İnsanoğlu çoğalmak ister. Herkesin kendine göre çocuk sahibi olma isteği vardır. Ama genellikle her insan türemek ve çocuk sahibi olmayı ister. Kimine göre bebek sevgisi kimine göre başka bir sebep ama ortada bir gerçek vardır git gide daha da çok türüyoruz. Konumuzla pek bir alakası yok ama yinede belirtmek istiyorum, insanoğlu aslında Allah için türemeli yani yaşama sebebimizin Hz. Allah (C.C) ‘yi tanımak ve ona kulluk etmek olduğunu bilip gelecek nesilleri de bu anlayışa göre yetiştirmelidir bakınız aşağıdaki hadis-i şerifte ne deniyor.

“Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.” (Beyhakî, VII/81)

Bu hadis-i şerifi görünce insan daha da çok çocuk sahibi olmak istiyor değil mi? Aynı zamanda İslamda anne olmanın mükemmelliği ve mübarekliğini hepimiz çok iyi biliriz.

Çiftler bebek yapmaya karar verdiklerinde çalışmalara başlarlar. Kimileri rahatlıkla hamile kalırken kimileri zorlanabiliyor kimileri de hiç çocuk sahibi olamıyorlar ve tüp bebek ile hamile kalmaya çalışıyorlar.

İlk defa anne olacak kadınlar daha önce bu durumlarla karşılaşmadıkları için hamileliği hemen hissedemeyebilirler. Bu makalede ilk hafta hamilelik belirtileri nelerdir sorusuna açıklık getireceğiz.

Hamilelik Belirtileri İlk Haftalar Nasıl Anlaşılır?

İlk hafta gebelik belirtileri başka bir deyişle ilk hafta erken hamilelik belirtileri, anne adaylarının ilk haftadan hamile olup olmadığını anlaması için erken gebelik belirtileri konusunu da kapsar okuyabilirsiniz.

Sözü fazla uzatmadan ilk hafta gebelik belirtilerini sıralamak istiyorum.

Gebelik nasıl anlaşılır? Erken gebelik belirtileri ilk hafta nelerdir?

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri

 1. Kanamalar
 2. Yorgunluk,Halsizlik
 3. Göğüs Hassasiyeti
 4. Aşırı Duygusallık
 5. Mide Bulantısı
 6. Kusma
 7. Anormal Vücut Isısı
 8. Baş Ağrısı
 9. İştahlanma
 10. Ortopedik Ağrılar
 11. Koku Alma Hassasiyeti

Erken Gebelik Belirtileri İlk Hafta

1. Adet Gecikmesi

Gebelikte en erken belirti adetin gecikmesidir. Eğer adetiniz gecikiyorsa ve belli bir hastalığınız yoksa yüksek ihtimalle hamilesiniz. Uzmanların gebelik belirtileri sıralamasında birinci sırayı alan madde adet gecikmesidir. En kesin belirti adet gecikmesidir.

Erken Gebelik Belirtileri

2. Mide Bulantısı

Normal zamanlarda olmadığı kadar aşırı mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız kesinlikle en önemli belirtilerden bir tanesi olabilir. Ani kusmalar yaşıyorsanız bu ihtimal dahada kuvvetlenecektir. Hamile kaldıktan hemen sonra yani birkaç gün içinde mide bulantıları çok sık halde görülmeye başlar. Filmlerde de görürüz hamile bayanlar ilk olarak mide bulantısı yaşamaya başlarlar buda erken gebelik belirtilerinden kuvvetli bir belirti olarak karşımıza çıkar.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

3. Halsizlik ve Çabuk Yorulma

Halsizlik ve yorgunluk belirtileri hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Çamaşırları topladığınızda sanki inşaat amelesi gibi yoruluyorsanız ve uyuma saatinizin dahada altında uyumaya başladıysanız bu maddeyi erken hamilelik belirtisi olarak algılayıp acaba hamile miyim? diye kendinize sorabilirsiniz.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

4. Vücut Isısı Artması

Erken gebelik belirtisi olan vücut ısısı değişmesi normal zamanlara göre daha çok farklılık gösterebilir. Sürekli sıcak hissediyorsanız ve sanki ateşli hastalık geçiriyormuş gibi hissediyorsanız bu hamilelik belirtisi olabilir.

5. Göğüs Şişmesi Ve Göğüslerde Ağrı

En erken gebelik belirtilerinden önem verdiğimiz ikinci madde ise göğüs hassasiyeti yani göğüslerde olan aşırı ağrı ve göğüs şişmesidir. Göğsünüzü bir yere değdirdiğinizde hafif bile olsa bir ağrı yaşıyorsanız ya da göğüsleriniz gözünüze olduğundan biraz daha büyük geliyorsa hamilelik belirtisi olduğunu düşünebilirsiniz. Gebe kaldığınızda göğüsleriniz süt vermeye hazırlandığı için göğüslerinizde farklı olaylar meydana gelebilir, bu duruma zamanla alışırsınız ve bir şey hissetmemeye başlarsınız. Özet olarak göğüslerinizde hassasiyet hissetmek erken hamilelik belirtisidir.

Evet sevgili okuyucularımız hamilelikte ilk hafta belirtileri bunlardır. İlk defa anne olma heyecanı yaşayacak kadınlar için bu süreç sıkıntılı olabilir siz yinede en kesin sonucu almak için kan testi yaptırın. Allah sizi her daim mutlu etsin 🙂

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here