Hamilelik

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ve Nasıl Başlar?

Toplumun en küçük yapı birimi olan aile son derece önemli bir kurum olmaktadır. Birbirini seven ve hayatlarının geri kalanını birlikte yaşamak isteyen kişiler bunu evlilik ile taçlandırmakta ve sonrasında da tabi ki ailenin olmazsa olmazı olan bebek gündeme gelmektedir. Her çiftin mutlaka istediği ve çiftlere mutluluk katacak olan bebeğin gelişi nasıl anlaşılmaktadır. Yani hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nasıl anlaşılır?

Erkekten gelen sperm hücrelerinin kadının rahminde bulunan yumurta hücreleri ile döllenmesinden itibaren hamilelik süreleri başlar. Hamilelik belirtilerinin zamanları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Gebe kalındıktan sonra bir hafta içinde anlaşılabileceği bazen 3 aya kadar da anlaşılamayabiliyor.

Hamilelik Belirtisi

Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Ancak hamilelik belirtisi olarak ilk akla gelen adet kesilmesi olmaktadır. Normal şekilde ortalama olarak her 28 günde bir olan regli dönemleri hamilelik süreçlerinin başlaması ile birlikte son bulur. Olması gereken günden geciken adet dönemleri hamileliği işareti olmaktadır. Diğer bir hamilelik belirtisi ise mide bulantısı olmaktadır. özellikle de sabah saatlerinde mide bulantısı öğürtü ve baş dönmesi gibi durumlar gözlemlenmektedir. Bu belirtilerin dışında hamilelik belirtileri olarak sayacağımız birkaç nokta daha bulunmaktadır.

Hamilelik başlangıçlarında bazen de hamilelik süresi boyunca fazla tuvalete çıkma isteği oluşmaktadır. Özellikle de idrarın sürekli gelmesi ve yapıldığı halde mesanede sıkışma olması gibi belirtileri bulunmaktadır. Tabi bu dönemlerde kokulara olan hassasiyet artmış ve buna bağlı olarak da daha çabuk mide bulantısı sorunları oluşmaya başlamıştır.

Hamilelik dönemlerinde özellikle iştahın çok açılması ve sürekli olarak ekşi, tatlı ve acı yemeklerin canının çekmesi de hamilelik belirtilerinden olmaktadır. Bu tür belirtiler hissettiğinizde uzmana gidip hamilelik testi yaptırabileceğiniz gibi aynı zamanda eczanelerde satılan gebelik testleri ile de kesin sonuçlu şekilde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir