Hamilelik

Hamilelik Dönemlerinde Yapılması Risk Oluşturan Sporlar

Hamilelik dönemleri oldukça dikkatli ve son derece de bilinçli şekilde geçirilmesi gereken zamanlar olmaktadır. Hamilelik dönemlerinde spor yapılması hem anne sağlığı açısından hem de bebek sağlığı açısından çok ideal olmaktadır. Ancak bazı sporlar bu ideal sporların dışında olmaktadır. Hamilelikte yapılmaması gereken sporlar olarak karşımıza şu şekilde bir liste çıkmaktadır.

Hayatınızın her anında spor yapmış olsanız bile hamilelik dönemlerinde oluşturulacak olan spor programları  tamamen bebek odaklı şekilde gerçekleştirilmelidir. Zaten hamilelik dönemlerinde hem uzmanlar hem de spor hocaları sizler için en uygun olacak spor aktivitelerini bulacak ve bunlara göre çalışmanızı sağlayacaktır.

Hamilelik Ve Spor

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

Hamilelik dönemlerinde takım halinde yapılan ve karşılıklı mücadeleye dayanan sporların yapılmaması en doğru yol olacaktır. Örneğin voleybol bunlardan biridir. Her kadının sevdiği ve oynarken de oldukça eğlendiği bu sporda baskı görebilir, takım arkadaşınız tarafından darbeye maruz kalabilir veya sürekli zıplayacağınız için de kendinize ve bebeğe zarar verebilirsiniz. Bu yüzden dolayı da voleybol, basketbol ve diğer spor karşılaşmalarını tercih etmemelisiniz. Aynı zamanda tenis de hamileler için oldukça zorlayıcı bir spor dalı olacaktır. Teniste de hızlı hareket ve sürekli enerji sarf etme sizlere yorgunluk oluşturacaktır.

Hamilelik döneminde yapılamayacak sporlar içerisine bireysel sporları da katabiliriz. Riskli ve hamile kadınlar için uygun olmayan spor dallarından kayak ve binicilik bunlara örnek olarak verilebilir. Bu spor dallarında da fiziksel açıdan zarar görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca su sporları, dağcılık, atıcılık ve atlama sporları da bu dönemlerde ara verilmesi gereken sporlar arasında olmaktadır.

Hamileliğin ilk üç ayı son derece önemlidir. Bu dönede düşük yapma ihtimali çok fazla olmaktadır. Bu yüzden dolayı da hamileliğin ilk üç ayında daha az efor ve hareket oluşturacak olan spor dalları tercih edilmelidir. Hamilelik dönemleri boyunca yürüyüşler, yüzme ve su jimnastiği gibi daha hafif spor dalları tercih edilebilir. Tabi hem bedensel rahatlama ve hem de ruhen arınma için yoga da iyi bir spor içeriği sunacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir