Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?

0
1660
Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu

Hamilelikte adet sancısı gibi ağrı olur mu? Hamilelikte adet sancısına benzer ağrılar neden olur? Gibi soruları merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar takip edin.

Hamilelik uzun ve zorlu bir süreç olduğu için hamilelik döneminde farklı türde ağrılar görülebilir. Fakat hamilelikte adet sancıları görülmez bunun yanında adet sancısına benzer ağrılar görülebilir. Hamilelikte yaşayacağınız bu ağrılar genelde normaldir ama ağrılar çok sık ve şiddetli ise hemen hastanenin yolunu tutmanız gereklidir.

Hamilelikte adet sancısı gibi ağrı olur mu? Hamilelikte sancılar olabilir. Bu hamilelik sancıları genelde iyi huyludur fakat bazen kötü huylu sancılar da yaşanabilir. Sancıların iyi huylu veya kötü huylu olduğunu anlayabilmek için tespit edilmesi gereken durumlar vardır. Eğer hamileliğin başlarında hormonların ödemleşmeye sebep olduğu kasık ağrıları yaşıyorsanız bunlar iyi huylu ağrılar demektir. Çünkü hamileliğin ilk evrelerinde görülen kasık ağrıları normal bir durumdur. Kasık ağrısı sanki hamile olan kadının kasıklarında ağırlık varmış gibi hissedilir. Fakat ağrılar çok şiddetli ve adet ağrısına benziyorsa aynı zamanda kramplar oluşuyorsa bu kötü huylu sancılardan olabilir. Bunların yanında kanama da oluyorsa düşük belirtisi olabilir.

Hamilelik ilerledikçe hamile kadının rahim ve rahmi tutan bağların büyüdüğü gözlemlenir. Ve rahim ve rahmi tutan bağlar büyüdükçe bu bölgede ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar çok önemli olmayan normal ağrılardır. Fakat bu ağrıların şiddetli olarak görülmesi önemli olabilir böyle bir durumda hemen doktorunuzdan yardım alın.

Bu ağrıların dışında gebe olan kadının apandisit, safra kesesi, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemleri varsa ağrıların başka bir sebebi bunlar olabilir. Gebelikte büyüyen rahim ağzından dolayı idrar yolları daralıp ağrı yapabilir.

Sık Görülen Hamilelik Sancıları

  1. Yerleşme ağrısı
  2. Yuvarlak bağ ağrısı
  3. Rahim ve rahim bağları büyümesi
  4. Braxton hicks ağrıları
  5. İdrar yolu enfeksiyonu ağrıları

Gibi ağrılar hamilelikte görülen ağrılardandır. Gebelikte ilk 12 hafta çok önemlidir çünkü genelde ilk 12 haftada düşük olayları görülür. Eğer hamilelikte adet sancısı gibi ağrılar hissediyorsanız bu ağrılar düşük sebebi olabilir ve hemen doktora gitmeniz gereklidir.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here