Hamilelik

Hamilelikte Alkol Kullanılır mı?

Hamilelik dönemleri normal yaşantının dışında ve son derece de kontrollü bir şekilde geçilmesi gereken zamanlar olmaktadır. Özellikle de anne ve bebek sağlığı düşünülerek hareket edilmeli ve birçok şey hamilelik dönemlerinde kısıtlanmalıdır. Bu kısıtlamalar ise tamamen anne ve bebek sağlığı için gerekli olmaktadır. Hamilelikte alkol kullanımı, sigara kullanımı ve diğer uyarıcı maddeler kullanımı bu kısıtlamaların başında gelmektedir.

Hamilelik dönemlerinde bir bardak alkol tüketilmesi bile bebeğe kalıcı zararlar verebilmektedir. Hamlelik dönemlerinde alkol ve uyuşturucu maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu dönemlerde alınan her şey sadece anne vücuduna değil aynı zamanda bebeğin vücuduna da gitmektedir. Bu da bebekte istenmeyen sağlık problemleri oluşturmaktadır. Hamilelik döneminde alkol kullanılırsa ne olur gibi bir soru karşısında öncelikle bebeğin beyin gelişimi ve fiziksel gelişimi olumsuz etkilenir cevabı olacaktır. Özellikle de bebekler alkolün zararlı etkilerinden dolayı motor gelişimlerini tamamlayamaz ve hatta düşük yapma riski ile de karşılaşılır.

Hamilelikte Alkol

Hamilelikte Alkol Kullanmanın Bebeğe Zararları

Hamilelik dönemlerinde alınacak olan alkolün miktarı ve türü hiç önemli değildir. Çünkü bebeklerin hangi orandaki alkolden etkilenmeyeceği veya ne kadar alkolden etkileneceği gibi bir araştırma söz konusu değildir. Bu durumun bulgusu olmadığı için de hiçbir şekilde alkol tüketilmemelidir. Aynı şekilde sigara ve diğer uyarıcı maddelerin tüketilmesi de çocuklarda birçok farklı kalıtsal sorunlara yol açabilmektedir.

Hamilelik döneminde alkol ve uyarıcı madde kullanan annelerin çocukları da doğdukları anlardan itibaren bağımlı olarak doğmaktadır. Hamilelik dönemlerinde aşırı alkol tüketen ve alkolizm sorunu yaşayan annelerin çocukları doğdukları andan itibaren bir alkoliğin göstermiş olduğu tepkileri gösterecek ve hamilelik boyunca alkole alıştığı için de alkol almak isteyecektir. Bu da huysuzluklar, ağlamalar, terlemeler ve titremeler şeklinde kendini göstermektedir. Hamilelikte alkol kullanmanın zararları önlenemez ve hayatın sonuna kadar taşınması gereken yükler olarak kalmaktadır. Ayrıca alkol alan annelerin bebekleri doğumdan sonra alkolden kurtarılsa da ilerleyen yaşlarda bu istek yine gün yüzüne çıkabilmekte ve anne karnında başlayan alkol sorunu hayatın sonuna kadar belli aralıklar ile kendini tekrarlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir