Hamilelik

Hamilelikte Beslenmek ve Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Beslenme insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı, dengeli ve kaliteli beslenmek hem ömrü uzatırken hem de hayat standartlarını arttırmaktadır. Özellikle de gebelik döneminde beslenme daha fazla önem kazanmaktadır. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için ortak beslenme programları düzenlenmesi gerekmektedir. Bu dönemde anne sadece kendi vücudunun ihtiyacını değil aynı zamanda bebeğin ihtiyacını da karşılamak zorundadır. Bu yüzden dolayı da alınacak olan tüm gıdalar bebek ve anne sağlığına uygun olmaktadır.

Birçok uzmanın bir araya gelerek uzun araştırmalar ve bilgi toplamalardan sonra istatistiksel olarak hamilelik döneminde beslenme raporları hazırlanmıştır. ‘Gebelikte Beslenmenin Değerlendirilmesi’ adlı çalışmada gebelerin %81.2 oranında beslenme problemi yaşandığı söylenmektedir. Gebelerin % 53.5 oranın ise vitamin ve mineral eksikliği olduğu belirtilmiştir. %20.8’inin ise hamilelik dönemlerinde sigara kullandığı tespit edilmiştir.

Düzenli beslenme insan hayatında önemli olduğu kadar hamilelik dönemlerinde daha fazla önem kazanmaktadır. Hem sağlık açısından hem de fizik açısından dikkat edilmesi gereken uygulamaların başında yemek düzeni gelmektedir. Her gün aynı saatte ve aynı ölçülerde yemekler yenmelidir. Düzenli beslenmeye ek olarak düzenli uyku saatleri de çok önemli olacaktır. Hamilelikte beslenme düzenleri ve alınacak olan vitamin, mineral ve foliks asit ile demir desteği anne bebek sağlığı açısından çok önemli olacaktır. Bu aşamada bir uzmandan yardım alınarak düzenli ve günlük yemek programları alınabileceği gibi en sağlıklı besin içeriklerinin hangileri olduğu ve nasıl tüketileceği de uzmanlardan öğrenilebilmektedir. Annenin vücut alışkanlıklarına göre değil de hamilelik dönemi beslenme koşullarına göre hareket etmesi en doğru yol olacaktır.

Hamilelikte Su Tüketimi

Hamilelikte Beslenme Programları

Hamilelik dönemlerinde beslenme programlarında içecekler de girmelidir. Çünkü normal zamanda içilen alkollü, kafeinli ve asitli içecekler kesinlikle bırakılmalıdır. Çay, kahve ve kola, gazoz gibi içecekler asla tüketilmemelidir. İçerisinde kafein bulunan içecekler ile alkol bulunan içecekler aynı etkiyi yapmakta ve bebeğin beyin gelişimi üzerinden oldukça olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Hamilelikte çay içmek zararlı mı sorusuna verilecek yanıt ise içilecek çayın miktarına bağlıdır. Gün içerisinde bir iki bardak açık ve limonlu bir çaydan hiçbir şekilde zarar gelmez. Ancak bu arttırıldığı zaman hamilelik için riskli durumlar oluşturabilmektedir.

Gebelik dönemlerinde su oldukça fazla tüketilmesi gereken içecekler arasında bulunmaktadır. Çay ve kahve de sudan yapılıyor olsa da bunlardaki su vücudun alabileceği ve ihtiyaç duyduğu su değildir. Vücut temizlenmek ve tazelenmek için sadece suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden de hamilelik dönemlerinde su içmek başlı başına önem kazanmakta ve kesinlikle de aksatılmadan su içilmelidir. Tabi hamilelik dönemlerinde içerisinde gıda boyası bulunan soğuk ve sıcak içecekler de hem anne sağlığı için hem de bebek sağlığı için olumsuzluklar oluşturabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir