Hamilelikte Kabızlık ve Kabızlığa Ne İyi Gelir?

0
1066
hamilelikte kabızlık

Hamilelikte kabızlık problemi ile karşılaşan kadın sayısı bir hayli fazla. Yazımızda hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? gibi sorularınızı cevaplayacak bilgiler bulunmakta.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık, bağırsakların normalden daha yavaş hareket etmeleri sonucunda oluşan bir tür rahatsızlıktır. Hemen hemen her insan hayatında bir kez kabız olmuştur ve her insan bu kabızlıktan rahatsız olmuştur. Diğer rahatsızlıklara göre bir kaç günde kendiliğinden kaybolan kabızlık problemi genelde daha az tuvalete çıkan insanlarda görülür. Haftada en fazla 2 kez tuvalete çıkan insanlar haftada 3-4 gün tuvalete çıkan insanlara göre daha fazla kabız olma ihtimali bulundururlar. Çünkü içeride biriken dışkı 3 günden sonra daha fazla sertleşir.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelikte kabızlığa iyi gelen yöntemler oldukça fazladır. Aşağıda vereceğimiz yöntemler sayesinde kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

  • Akşamdan hazırladığınız kuru kayısı ve kuru mürdüm eriğini bir bardak suyun içinde bekletin. Sabaha kadar bekleyen kuru kayısı ve kuru mürdüm eriğinin suyunu sabahları aç karna için ve erikleri yiyin. Bu işlemi kabızlık geçene kadar her sabah tekrarlayın.
  • İki adet yumurta sarısını bir kapta çırpın. Ayrı bir kapta su bardağının 3/1’i kadar zeytin yağı koyup tarçın ilave edin ve çırpın. Yumurtayla karıştırın. Biraz keten tohumu, biraz yulaf ezmesi, biraz mürdüm eriği, 1 fincan şeker birazda tam buğday unu ilave ederek kek hamuru oluşturun. 150 derecede piştikten sonra yiyin. Fakat ince iki dilimden başka yemeyin.
  • Bir avuç maydanoz, bir avuç kiraz sapı 3 poşet yeşil çay, 3 kayısı, 1 limonu 5 bardak surun içine katarak kaynatın. Sabah, öğle ve akşam bir kez için.
  • 3-4 adet cevizi akşamdan bir bardak suyun içerisine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabahları aç karna suyu için ve cevizleri yiyin. Kabızlık geçene kadar bu işlemi tekrarlayın çok kısa sürede kabızlığın geçtiğini göreceksiniz.
  • Sıcak su içerek kabızlıktan kurtulabilirsiniz.
  • Bol bol meyve yiyin.
  • Kuru erik ve kuru incir yiyin.
  • Bol bol Fındık ve ceviz yiyin.

Sonuç olarak hamilelikte kabızlığa iyi gelen yiyecekleri su, meyve, yeşil sebze, kepekli yiyecekler ve lifli yiyecekler olarak sıralandırabiliriz. Hamilelikte kabız olduysanız veya hamilelikte kabızlıktan kurtulmak istiyorsanız mutlaka yukarıdaki yiyecekleri tüketmeniz gereklidir. Eğer ağır derecede kabız olduysanız ve hemen bir çözüm arıyorsanız bir doktora başvurup sizin için uygun olan ilaçları kullanabilirsiniz.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here