Hamilelikte Kahverengi Akıntı Kanama Neden Olur?

0
1323

Sevgili okuyucularımız bu yazımızda hamilelikte kahverengi akıntı nedenleri, gebelikte kahverengi akıntı ve hamilelikte lekelenme hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Hamile kadınları çok yakından ilgilendiren bu konu dikkat edilmezse çok ciddi sorunlara ortam hazırlayabilir hatta Allah korusun düşük tehlikesi bile geçirebilirsiniz.

Hamilelik döneminde damarlar dahada genişler ve kan basıncı düşer, bu durum halsizliğe, yorgunluğa ve mide bulantısına neden olur.

Hamilelikte düşük riskinin en fazla olduğu haftalar ilk 10 hafta içerisindedir. Hamilelikte ilk haftalar pek fazla hareket etmemeniz tavsiye edilir. Bu ilk 10 haftada kanamalar oluyorsa doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir. Gebelikte kahverengi kanamalar sık gözükür bu kanamalar kahveringi rengine çok yakındır. Eğer kanama açık kırmızı rengine çok yakınsa durum ciddi olabilir ve hemen doktora gidip durumu söylemeniz gerekir. Ve bu kanamaları gördüğünüz süre boyunca istirahat etmeniz gerekiyor.

Hamileliğin ilk dönemlerinde vajinal kanamalar dikkat edilmesi gereken ve normal olmayan kanamalardır. Bu kanamaların bazıları sizi düşük tehlikesi ile karşı karşıya bırakabilir. Ama şunu unutmayalım hamilelikte kanamalar olabilir önemli olan kanamanın rengi ve şeklidir. Kanama öncesinde kasık ağrıları görülebilir. Kanamalar ilk olarak kırmızı olarak başlarlar ve rahim içindeki hücrelerden geçerken kahverengi rengini alırlar. Eğer kahveringi kanama varsa kanamanız az demektir. Fakat kanama açık kırmızı renginde ise kanama taze ve fazla demektir, bu ise tehlikeli olabilir. Çünkü kanamanın hızlanması vajinadan parça düşürebilir buda düşük tehlikesini arttırır. Ama her vajinadan parça düşmesi düşük olacağının anlamına gelmez. Çoğunlukla düşen parçalar kan pıhtısıda olabilir. Vajinadan düşen et parçasını akan suyun altına koyarak önceden tedbir alabilirsiniz. Düşen parçayı suyun altına koyun eğer su et parçasını dağıtıyor ise bu kan pıhtısı demektir fakat dağılmıyor ve rengi git gide açılıp açık kırmızıya dönüşüyorsa düşük riski artıyor demektir. Böyle bir durumda hemen doktorunuza gitmeniz gerekiyor. Gebelikte olan kahverengi akıntı ve kanamalar ile ilgili bilgiler bu kadardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here