Hamilelikte Limon Yemek ve Faydaları

0
1438
hamilelikte limon yemek

Hamilelikte limon yemek ve hamilelikte limon zararlı mı yoksa faydalı mı? Gibi sorularınızın cevabını makalemizde vereceğiz. Bakalım her evde elimizin altında bulunan C vitamini deposu limonun hamilelikte tüketimi nasıl olmalıymış.

Limon, sıcaklığı -9 derecenin altına düşmeyen aynı zamanda çok fazla sıcak yerlerde de yetişmeyen bir yiyecektir. Genellikle ılıman iklime sahip yerlerde yetişen limonun ülkemizdeki yetişme bölgeler Akdeniz bölgesi ve Ege bölgesidir. Yüksek tansiyon hastaların ve solunum problemi yaşayan insanlara iyi geldiği bilinmektedir. Limon, kış ayalarında nane ile birlikte grip hastalığının en büyük düşmanı olmuştur. Obezite, kabızlık gibi faydaları saymakla bitmeyen limonun hamilelikte tüketimi nasıl olmalıdır?

Hamilelikte Limon Yemek Ve Faydaları

  • İçinde bulundurduğu sitrik asit ile bağırsakta bulunan bağırsak solucanlarının azılı düşmanıdır ve bunları yok ederek hamile kadının sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Limonun içinde bulunan asitler ile gebelikte hazımsızlık sorunu ortadan kalkar. Hazımsızlığa çok iyi gelir.
  • Yüksek kolesterole sahip olan hamile kadınlar kullanırsa kolesterol seviyelerini dengeleyebilir.
  • A,C vitamini içerdiği gibi içerisinde hiç yağ bulunmaz. Buda hamilelikte kilo almayı önler.
  • C vitamini bolluğundan dolayı eğer kış aylarında hamile iseniz soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde etkilidir.
  • Hamilelikte sık rastlanana kabızlık için en etkili çözümlerden bir tanesi de limondur. Hamilelikte düzenli limon tüketimi ile kabızlık sorununu aşabilirsiniz.
  • Kan akışını düzene sokar ve daha mutlu günler geçirmenizi sağlar.

Hamilelikte limonun faydaları bunlardır. Peki ya hamilelikte limonun zararları var mıdır?

Hamilelikte Limonun Zararları

Eğer hamilelikte aşırı ve bilinçsiz limon tüketimi yapılırsa bu tür sorunlarla karşılaşılabilir.

  • Gebeliğin 3 ile 6 ay arasındaki döneminde görülen mide ekşimelerinin üzerine limon tüketimi bu sorunu dahada problemli bir hale getirebilir.
  • Boğazları tahriş edebilir ve boğaz ağrısına neden olabilir.
  • Kemiklerinizi yumuşatabilir.

Hamilelikte limon tüketiminin faydaları ve zararları bunlardır. Sonuç olarak hamilelikte düzenli ve bilinçli olarak abartmadan limon tüketilebilir. Eğer limon tüketimi sonrasında gariplikler hissediyorsanız hemen bir kadın doğum uzmanına başvurun çünkü sorun görmediğim bazı belirtiler eğer kontrol edilmezse ileride daha büyük problemlere yol açabilir.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here