Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer? Neden Olur?

0
2067
hamilelikte mide yanması ne zaman başlar

Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar? Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? Hamilelikte mide yanması neden olur? Gibi sorularınızın cevabını merak ediyorsanız yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.

Hamilelikte sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi de mide yanmasıdır. Bu mide yanması bazen mide ekşimesi olarakta görülür. Mide yanması büyüyen karındaki bebeğin baskı yapması sonucunda ortaya çıkabilir. Bebek karına baskı yapınca içerideki asit yukarıya doğru bir yol izleyebilir ve buda mide yanmasına sebep olabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar? Diye merak edenler için midede bulunan yiyeceklerin sindirimini sağlayan mide asidinin çok fazla salgılandığı duruma verilen ismin mide yanması olarak adlandırıldığı bilinmesi gereklidir. Midedeki asit seviyesi normal seyrinden yukarıya doğru bir artış gösterirse hamile kadınlarda mide yanması, reflü gibi problemler gözlemlenebilir. Genellikle mide asidinin yemek borusu aracılığıyla ağıza kadar gelmesi hamile kadınların midesini bulandırmada hatta kusmalarında çok büyük etkendir.

Hamilelikte mide yanması genelde gebeliğin 3-9 ay arasında sık karşılaşılan durumdur. Hamile kadınlar mide yanmasını bu aylarda sık olarak yaşayabilirler. Bazende mide kaslarının gevşemesi sonucunda bu durum gözlemlenebilir.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması neden olur? Sorusunun cevabına geçmeden önce gebelikte karşılaşacağınız bu tür problemlerin çözümünü öncelikle doktorlardan almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü internet ortamında bulunan bazı yanlış bilgiler hamile kadınların problemlerine faydalı olmaktan ziyade zararlı olabiliyor.

Hamilelikte mide yanmasının neden olduğu başlıca sebeplerden olan bebeğin karına baskı yapması sonucunda mide asidinin yemek borusundan yukarıya doğru ağza gelmesi birinci neden olarak gösterilebilir. 

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? Diye merak eden okuyucularımıza bazı tavsiyelerimiz olacak. Fakat tavsiyelerimizden önce hamilelikte mide yanması nasıl geçer problemi için öncelikle bir doktora başvurmanız daha sağlam bir adım olacaktır. Aynı zamanda İbrahim Saraçoğlu’nun hamilelikte mide yanmasının geçmesi için süt kürü tarifine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte mide yanmasının geçmesi için vereceğimiz önerileri şunlardır.

  • Doktor kontrolüne giderek doktordan alacağınız reçeteli ilaçları kullanıp sonuçlarını gözlemlemek.
  • Hamilelikte leblebi yemek mide yanmasının önüne geçmekte faydalıdır.
  • Elma, ayva gibi meyveler tüketerek mide yanmasını geçirebilirsiniz.
  • Yoğurt tüketimi mide yanmasını geçirir.
  • Hamilelikte yemek yerken yavaş ve düzenli olarak yenilmeli.
  • Mide yanmasının geçirilebilmesi için yemeğe oturunca tıka basa yemekten vazgeçilmeli.
  • Düzenli uyku tercih edilmeli.
  • Badem tüketimi hamilelikte mide yanmasına iyi gelir.

Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar? Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? Hamilelikte mide yanması neden olur? Gibi sorularınıza cevap aldınız. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla..

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here