Hamilelikte Patlıcan Yemek ve Faydaları

0
1195
hamilelikte patlıcan yemek

Patlıcan, genellikle herkesin evinde her zaman bulundurduğu ve faydalı yiyeceklerden biridir. Peki ya hamilelikte patlıcan yenir mi? Ve hamilelikte patlıcanın faydaları nelerdir?

Patlıcan içerisinde birçok minerali ve vitamini barındırır. Özellikle hamilelikte patlıcan tüketimi düzenli bir şekilde olmalıdır. Çünkü gebelikte yiyecek ve içeceklerin önemini doktorlar belirtiyorlar ve patlıcanın yeri hamilelikte oldukça önemli.

Patlıcanın Faydaları

Patlıcanın içinde A,C,E ve K vitaminleri vardır. Aynı zamanda sodyum, magnezyum ve potasyum içerir. Hal böyle olunca insan sağlığında büyük bir önem taşır. Patlıcan tüketerek diyabet ve kalp hastalıklarının önüne geçebileceği uzmanlar tarafından söyleniyor. Patlıcanın kalp sağlığında önemli bir yeri vardır. Sindirim sistemini düzenler ve beyin için önemli bir yiyecektir.

Hamilelikte Patlıcan Yemek

Hamilelikte patlıcan yemek doğru bir tercih olacaktır. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırıya kaçıldığında çoğu yiyeceğin faydasından çok zararı olur.

  • Bebeğin gelişmesi için ideal bir yiyecektir.
  • Hamilelik boyunca tüketildiğinde daha rahat doğum ve sağlıklı bebek için tercih edilmelidir.
  • Hamilelikte patlıcan yemek sindirim sistemi ve bağışıklık sistemine fayda sağlar.
  • Patlıcan kanserden korur.
  • Diyabete iyi gelir.
  • Kolesterolü dengede tutar.

Sonuç olarak daha önceki konularda bahsettiğimiz fındık,badem ve elma gibi yiyeceklerin yanı sıra hamilelikte patlıcan yemek oldukça önemlidir. Eğer sizde gebe iseniz günlük veya haftada bir kaç gün olmak üzere patlıcan tüketerek kendi sağlığınızı ve bebeğin sağlığını koruyabilirsiniz.

Patlıcan hakkındaki araştırmalar genelde Japon bilim adamları tarafından yapılmaktadır. Çünkü dünyada en çok patlıcan tüketimi Asya ülkelerinde olmaktadır. Aynı zamanda patlıcan içerisinde bulundurduğu C vitamini ile sizi dışarıdan gelen hastalıklardan korur. C vitamini içeren yiyeceklerin sağlığımız için çok önemli olduğunu ve özellikle kış aylarında grip, üşütme gibi hastalıklardan koruduğunu hepimiz biliriz. Patlıcan tüketerek bağışıklık sistemi ve sindirim sistemini güçlendirerek yukarıda belirttiğimiz hastalıklardan korunabilirsiniz.

Patlıcan tüketirken dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de az pişmiş patlıcan yememek olacaktır. Az pişmiş patlıcanın sindirim sistemini bozduğu ve zarar verdiği söylenmiştir. Gebelikte patlıcan yemek düşük sebebi olur mu diye soran kullanıcılarımıza ise düzenli ve yeterli miktarda yemeleri halinde bir problem olmayacağını belirtebiliriz.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here