Menu

İmplantasyon Kanaması Belirtileri Nelerdir, Kaç Gün Sürer ve Ne Zaman Gerçekleşir?

Gebeliği işaret eden ve erken bir gebelik belirti olan implantasyon kanaması, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi ile oluşmaktadır. 6 ile 12 gün arasında süren bu kanama daha çok lekelenme şeklinde kendini göstermekte ve birkaç gün sürebilmektedir.
Adet döneminin bir hafta öncesinde olabildiği gibi adet döneminin başlangıcında da olabilen implantasyon kanaması için kesin bir zaman tespiti bulunamamaktadır. Bu durumdan dolayı da adet kanaması ve implantasyon kanaması sürekli olarak karıştırılmaktadır. Fakat buradaki en önemli ayrım adet kanamasına göre implantasyon kanamasının daha az yoğun olmasıdır. Lekelenme şeklinde olan bu kanama açık pembe kahverengi olmaktadır. Normal adet kanaması dışında farklı bir kan yapısı görüldüğü zaman uzmana başvurulmalıdır.
Hamile kadınlarda hamileliğin ilk üç ayında hafif vajinal kanama olarak görülen implantasyon kanaması döllenmeden yaklaşık olarak 10 gün sonra gerçekleşmektedir. Düzensiz şekilde gerçekleşmektedir.

İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon Kanaması İle Adet Kanaması Arasındaki Fark Nedir?

Hamilelik dönemlerinde implantasyon kanaması dışında vajinal kanamaya neden olan bazı ciddi durumlarda oluşabilmektedir. Bu durumların başında ise rahimdeki değişiklikler sonucunda rahme daha fazla kan akışından kaynaklanmaktadır. Kanamanın bir diğer nedeni ise hamilelik dönemlerinde yaşanan cinsel ilişkiler olmaktadır.
Hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelen vajinal kanamalar genellikle düşük belirtisi olarak algılanabilir. Düşük durumlarda meydana gelen kanamalar farklı özellikler gösterdiği gibi her türlü kanama sonrasında uzmana başvurmak en doğru yol olacaktır. Kanamaya neden olan diğer bir durum ise dış gebelik olmaktadır. Dış gebelikler karın ağrıları ile birlikte başlar ve sonrasında da vajinal kanamaya neden olur. Tüm bu durumlarda uzman yardımı almak en doğru sonuç olacaktır. Çünkü bu sorunlar anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyen durumlar oluşturacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir