Hamilelik

Klomen Tedavisi Nedir, Hangi İlaçlar Kullanılır?

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler bebek sahibi olabilmek ve kısırlık tedavisi görmek için uzmanlara başvurmaktadır. Bunun ana sebebi yumurta düzensizliği olmaktadır. Bu çiftlerde yumurta kalitesini arttırmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviyi de Klomen tedavisi denmektedir.
Klomen tedavisi en basit anlatımla yumurtaların uyarılması ile birlikte çalıştırılması olacaktır. Klomen ilaçları aynı zamanda erkeklerin sperm sayılarını arttırmak ve sperm kalitesini yükseltmek için de kullanılmaktadır. Klomen tedavisi için öncelikle ağızdan alınan ilaçlar ile tedaviye başlanmaktadır. Bu aşamada dominant yumurta elde edilmeye çalışılmaktadır. İlaç kullanma süreleri sona erdikten sonra ise ultrason takibi başlayacaktır. Gerekli olan Klomen tedavisi sonrasında yumurta oluşumu olmayan kadınların % 75’inde başarı sağlanırken aynı zamanda tedavi gören kadınların % 35’i gebe kalmıştır.

Klomen Tedavisiyle Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Fakat Klomen tedavisi bazı durumlarda uygulanmamaktadır. Klomen tedavisinin uygulanmadığı kişiler ise şu şekilde sıralanmaktadır.
Hamilelik dönemlerinde Klomen ilaçları kullanılmaz.
Teşhis yapılmış olan kanamalı durumlarda,
Akciğer hastalarında
Göğüs, malign, premalign lezyon bulunması gibi durumlarda Klomen tedavisi uygulanmamaktadır.

Klomen İlacı Kullanımı İse Şu Şekilde Olmaktadır

Klomen ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılmalıdır. Kullanılacak olan ilacın günde kaç defa alınacağı ve hangi mg da alınacağı bizzat uzman tarafından belirlenmektedir. Genellikle normal şartlarda 50 mg ilaçlar ile tedaviye başlanır ve gerekli etkiler alınmadığı zaman bu ilaç mg 100 mg’a kadar çıkmaktadır. Gerekli yarar sağlandığında ise ilaç tamamen kesilir.

klomen tedavisi

Klomen İlacının Yan etkileri

İstenilen dozlarda kullanıldığı zaman yan etkileri görülmemektedir. Fakat uzun süre kullanımlarda bazı yan etkiler oluşturabilmektedir. En çok görülen yan etki ise karın bölgesinde rahatsızlıklar, ateş basması, kanama gibi durumlar olmaktadır. Nadiren de olsa kusma, bulantı, sinirlilik hali ve baş dönmesi görülmektedir. Klomen tedavisi genellikle kişilerde 5 ay süre ile uygulanmaktadır. Bu süre sonunda eğer yumurtlama sağlanmaz ise doktorunuz başka bir tedavi önerisi sunacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir