Klomen Tedavisi Nedir? Ne işe Yarar?

0
1661
Klomen Nedir Ne İşe Yarar

Klomen, kısırlık tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan bir tanesidir. Klomen Nedir? Klomenle hamile kalan var mı? ve Klomen Tedavisi Nedir? gibi soruları aratarak bize ulaştınız. Bu yazımızda klomen hakkında en faydalı bilgileri vermeye çalışacağız. Klomen tedavisi ile hamile kalmak mümkün mü? ve klomen ne işe yarar gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Kısırlık bir suç değildir ve kısırlık tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bunlardan bir tanesi de klomen tedavisidir. Diğer bir adı ilaç ile yumurtlama tedavisi olan kısırlık tedavisi çoğu insana umut oluyor. Yumurtlama bozukluğu, polikistik over sendromu olan hastalara uygulanan klomen tedavisi ile hamile kalma umudu yeşeriyor.

Klomen Nedir?

Klomen, normal şartlarla gebe kalamayan kadınlar için yumurta çatlatma tedavisine verilen isimdir. İğne ile yumurtalık uyarılması tüp bebek tedavisine başlanmadan önce uygulanan yumurtalık çatlatma işlemidir. Kısırlık problemi ile karşılaşan kadınlar için tüp bebek tedavisinden önce klomen tedavisi uygulanır. Çeşitli çatlatma ilaçları olsada genellikle klomen en iyi çözümdür. Klomen tedavisi uygulanan kadınların %75’i ile başarıya ulaşılmıştır ve tüp bebek öncesi atılan ilk adım olumlu sonuçlanmıştır.

Klomenle Hamile Kalan Var mı?

Klomenle hamile kalan var mı sorusuna istatistiksel olarak cevap veriyoruz. Klomen tedavisi yapan kadınların ortalama %75’i yumurtayı çatlatmayı başarabilmişlerdir. Bu orandaki kadınların %35’i hamile kalabilmişlerdir.

Klomen Nasıl Kullanılır?

İlk kez klomen kullanacak olan kadınlar 50 mllik tableti 5 gün boyunca kullanmaya devam ederler. Eğer kullanım sırasında adet kanaması meydana çıkarsa ilaca ara vermek zorunludur. Adet kanamasının bitmesinden 1 hafta sonra tekrar tedaviye başlanmalıdır. Eğer adet kanaması görülmüyorsa düzenli olarak devam edilir ve yumurta çatladıysa doz arttırmaya gerek kalmaz fakat yumurta hala çatlamıyorsa ilacın dozu arttırılır. En yüksek alınacak doz 250 mg’dir. Yumurta çatlayana kadar klomene devam etmek gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here