Klomenle Hamile Kalan Var Mı?

0
1592
Klomen Nedir Ne İşe Yarar

Klomenle hamile kalan var mı diye merak ediyorsanız bu konu tam size göre çünkü klomen tedavisi ile hamile kalmak bir umuttur. Ve makalemizin sonunda klomen kullananlar ve klomen tedavisi ile hamile kalanların %70’inin yumurtasının çatladığı ve bu diliminde %35’inin hamile kalabildiği gözlemlenmiştir.

Klomen nedir? konumuzda klomen tedavisinin ne olduğundan bahsetmiştik. Ama yinede tekrardan klomen tedavisinin ne olduğunu anlatalım.

Klomen Nedir?

Klomen, ilaç ile yumurtlama tedavisidir. Normal yollarla hamile kalamayan kadınlar yumurta çatlatma tedavisi ile tüp bebek öncesi ilk aşamaya başlarlar. Eğer yumurta çatlarsa tüp bebek tedavisine geçilebilir demektir. İğne ile yumurtalıkların uyarılmasında kullanılır.

Klomen Nasıl Kullanılır?

İlk kez klomen kullanacak olan kadınlar 50 mllik tableti 5 gün boyunca kullanmaya devam ederler. Eğer kullanım sırasında adet kanaması meydana çıkarsa ilaca ara vermek zorunludur. Adet kanamasının bitmesinden 1 hafta sonra tekrar tedaviye başlanmalıdır. Eğer adet kanaması görülmüyorsa düzenli olarak devam edilir ve yumurta çatladıysa doz arttırmaya gerek kalmaz fakat yumurta hala çatlamıyorsa ilacın dozu arttırılır. En yüksek alınacak doz 250 mg’dir. Yumurta çatlayana kadar klomene devam etmek gereklidir.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here