Lipaz Nedir? Lipaz Yüksekliği Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

0
1493
Lipaz yüksekliği nedir

Lipaz nedir? Lipaz yüksekliği nedenleri ve lipaz nasıl düşürülür? Soruları hakkında bilgiler vereceğiz. Lipaz, pankreasın ürettiği ve ince bağırsağa yönlendirdiği enzimin adıdır. Yediğimiz besinlerdeki yağların sindirilmesinde ve vücudun emmesinde rol oynar. Lipazın bulunduğu organlar karaciğer, dil, mide ve bağırsaktır. Pankreas vücudun en önemli lipaz üreticisidir. Bu yüzden lipazdan kaynaklanan hastalıklar pankreasta görülmesi muhtemeldir. Aynı zamanda diyabetle de ilgilidir.

Lipaz Yüksekliği Nedenleri

Lipaz yüksekliği sonucunda bundan ilk etkilenen pankreas olacaktır. Çünkü lipazın kaynağı pankreastır. Lipaz aşağıdaki verdiğimiz nedenlerden dolayı yükselebilir. Aynı zamanda sindirip siteminizde bir problem olduğunu da gösterebilir.

Bağırsak Tıkanıklığı

Lipaz, bağırsak tıkanıklığı yüzünden yükselebilir. Vücuttaki yağın sindirilmesinde önemli yer oynadığı için bağırsak tıkanması sonucunda lipazın yükselmesi gözlemlenir. Bağırsakta bulunan iltihaplar ve bakteriler, tümörler, kasık fıtığı, apandist, uyuşturucu kullanımı, böbrek ve akciğer hastalıkları, bağırsak düğümlenmesi lipaz yüksekliği nedenlerinden olabilir.

Pankreas

Pankreasta bulunan kanser veya farklı hastalıklardan dolayı lipaz yüksekliği gözlenebilir. Aynı zamanda pankreasta bulunan pankreatik kanalının tıkanması da lipaz yükselmesine sebep olabilir. Pankreas aslında lipaz yükselmesinin ana kaynağı olabilir. Özellikle pankreas ameliyatı olan kişiler veya travma yaşayan kişilerde lipaz yüksekliği görülür. Alkol kullanımı da pankreasta çeşitli problemler ürettiğinden dolayı lipaz yükselmesine sebep olabilir.

Lipaz Nasıl Düşürülür?

  • Lipaz yüksekliğinin en önemli sebeplerinden olan alkol kullanımı durdurulmalıdır. Alkol içen insanlarda lipaz yüksekliği görülür ve kanser gibi hastalıklara neden olabilir.
  • Günde en az 2 litre su içilmesi önerilir.
  • Yağlı yiyecekler tüketilirken dikkatli olunmalı ve minimuma indirilmelidir.
  • Doktor kontrolünde çeşitli ilaçlar ile lipaz düşürülebilir.

Normal Lipaz Değerleri

Normal lipaz değerleri 10 – 140 (U/L) arasındadır. Bu değerler farklı laboratuvar ortamlarında farklılık gösterebilir. Lipaz testi yaptırmadan 8 aç kalınması öneriliyor. Sizin için tavsiyemiz lipaz değerlerinizi doktor kontrolünde ölçtürüp tavsiyeler almanız olacaktır.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here