Ovulasyon (Yumurtlama) Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

0
2502
Ovulasyon Yumurtlama Testi

Ovulasyon testi yani yumurtlama testi nedir? Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yumurtlama testi nasıl yapılır? Yumurtlama testi ne zaman yapılır? sorularına yanıt vemeye çalışacağız. Yumurtlama günü hesaplama konumuzu okuyarak konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Daha kolay ve hızlı bir şekilde hamile kalmak için yapacağımız bazı işlemler vardır. Hamile kalmak için doğru zamanlarda ilişki yaşamak hamile kalmayı daha da kolay hale getirir. Bu doğru dönemler ise yumurtlamanın meydana geldiği günlerdir. Hamile kalmayı daha kolay hale getirmek ve şansınızı arttırmak için cinsel ilişkiyi yumurtlama dönemine denk getirmeniz gereklidir. Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ile yumurtlama gününüzü tespit edebileceksiniz.

Ovulasyon (Yumurtlama) Testi Nedir?

Ovulasyon testi, Luteinizan hormon değerinin yüksek mi yoksa alçak mı olduğunu kontrol eden bir testtir. Luteinizan hormonun önemi ise yüksek olduğu takdirde hamile kalma şansının fazla olması demektir. Luteinizan hormonu yüksek ise cinsel ilişkiye devam edilmelidir. Kısacası yumurtlama testi, yumurtlama gününde olup olmadığınızı ortaya koyan bir testtir. Yumurtlama günündeyseniz hamile kalma şansınız daha da yüksek demektir.

Ovulasyon (Yumurtlama) Testi Ne Zaman Yapılır?

Yumurtlama testinin iyi sonuçlar vermesi için adet döngünüzün süresini belirlemeniz gerekiyor. Bu süreyi belirlemek için adet gününün ilk kanamasından bir sonraki adet gününüze kadar olan süredir. Eğer düzensiz bir adet döngüsü içerisindeyseniz yapmanız gereken son 3 ayın en kısa adet döngüsünü seçmek olacaktır. Adet döngünüz 28 günde 1 gibi bir döngüye sahipse yumurtlama testini yapacağınız gün 12. gün olmalıdır. Test yaparken sonuç pozitif olana kadar her gün teste devam etmelisiniz.

Ovulasyon (Yumurtlama) Testi Nasıl Yapılır?

Yumurtlama testi yapmak çok basit ve rahat bir işlemdir. Öncelikle bir kaba idrarınızı doldurun. Test çubuğundaki idrar pipeti ile teste 4-5 kadar ilave edin. 5 dakika bekledikten sonra test çizgisi kontrol çizgisi ile eşit veya ondan daha belirginse yumurtlama dönemindesiniz demektir ve hamile kalmak için en kuvvetli günlerdesiniz demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here