Hamilelik, Hastalıklar

Yumurtalık (over) Kisti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Yumurtalık kisti sorunları hemen hemen her bayanda görülebilecek olan rahatsızlıklar arasındadır. Yumurtalıklarda oluşan bu kistler, yumurtlama dönemlerinde atılamayan bazı yumurtalıkların rahim içinde kalması ile oluşmaktadır. Her adet döneminde kist oluşabilme ihtimali çok yüksektir. Kisti tarif etmek gerekirse yumurtalıkların etrafında farklı bir çeperle sarışmış olan ve vücuttan atılamayan bir sıvı ile dolu olan dokular kastedilmektedir. Yumurtalık kistleri zararlı kistler ve zararsız kistler olarak iki farklı şekle ayrılmaktadır. Birçok kist adet dönemlerinde atıldığı için zararlı kistlerin görülme olasılığı çok düşüktür. Yumurtalık kistlerinin vücuttan atılamaması durumunda ise kistler adet dönemlerinde ve ilişki sırasında sancılara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yumurtalık kistleri tedavisi gerçekleştirilmektedir.
Yumurtalık kistlerinin tedavisi aşamalarında genellikle ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Yumurtalık kistinin en zararlı yönü sancılar ve ağrılar yaşanmasıdır. Bazı kişilerde bu ağrılar dayanılmaz durumlar oluşturur ve uyuşturucu iğne ile ağrıların giderilmesi sağlanır. Yumurtalık kistlerinin zararları arasında en çok dikkat çeken ise bu yumurtalıkların rahim içinde engel teşkil etmesi ve bunun sonucunda da gebeliği önlemesi gelmektedir. Yumurtalık kistlerinin durumlarından dolayı rahim içinde sperm rahat hareket edemez ve buna bağlı olarak da gebelik dönemleri gerçekleşmez. Bunun ortadan kalkması için kistlerin temizlenmesi gerekir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık Kisti Nasıl Oluşur?

Yumurtalık kistleri bazen kendiliğinden adet dönemlerinde atılabileceği gibi aynı zamanda kendiliğinden yok olmayan kistler de oluşabilmektedir. Vücut yapısında oluşan ve yine vücut tarafından yok edilen bu kistlerin dışında kendiliğinden yok olmayan yumurtalık kistlerine çikolata kistleri denmektedir. Çikolata kistlerin neden yok olmadığı tam anlamıyla açıklanamasa da bu kistler ilaç tedavisi ile de geçmez ve sadece cerrahi müdahale ile vücuttan atılabilir.
Yumurtalık kisti ameliyatı tıp literatüründe laparoskopi olarak adlandırılmaktadır. Oldukça kolay bir cerrahi müdahale olan yumurtalık kisti ameliyatlarından üç farklı tüp ile rahim bölgesine girilir ve sonrasında da burada oluşan inatçı kistler temizlenir. Yumurtalık kisti ameliyatının hiçbir şekilde tehlikesi olmamakla birlikte aynı zamanda çok kolay şekilde gerçekleşen bir operasyon olmaktadır. Bu ameliyat sonrasında kişiler hemen taburcu edilmekte ve hiçbir şekilde ameliyat sonrasında iyileşme süreçleri gibi süreçler de yaşanmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir